Przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32) – streszczenie, interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy przyszedł do niego, poprosił o połowę należnego mu majątku i udał się w świat. Gdy wydał już całe swoje pieniądze, w kraju w którym przebywał nastał głód. Najął się do pasania świń, chciał się nasycić strąkami, którymi żywiły się zwierzęta, ale nikt mu ich nie dawał. Pomyślał wtedy, że w domu jego ojca nawet najemnicy mają chleba pod dostatkiem i postanowił pójść ukorzyć się przed ojcem i poprosić go o pracę. Gdy był już niedaleko domu, ujrzał go ojciec, wzruszony wybiegł mu naprzeciw i ucałował z radością. Kiedy syn zwrócił się do ojca z pokorą, mówiąc, że zgrzeszył i nie jest godzien nazywać się jego synem, ojciec rozkazał sługom przynieść najlepsze szaty, pierścień i sandały dla syna, po czym ogłosił ucztę powitalną. Tymczasem starszy syn przebywał na polu. Dowiedziawszy się o zajściach, rozgniewał się straszliwie i spytał z wyrzutem ojca:
Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę.Notice: Undefined variable: dane_x in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 757


strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,30-37) – streszczenie, interpretacja
2  Polskie przekłady Biblii
3  Przypowieść jako gatunekKomentarze
artykuł / utwór: Przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32) – streszczenie, interpretacja


 • tyle że Bóg powiedział w biblii, iż gdy ze 100 owiec 1 się zgubi, to zostawi te 99 i pójdzie szukać tej zagubionej. Tak samo jest w życiu codziennym Bóg bardziej będzie się cieszył z 1 nawróconego(znalezionego) niż z 99 wierzących.
  Xeno (adaminx {at} wp.pl)

 • Przyda się na pewno tym którzy dobrze nie znają biblii , a szczególną uwagę zabiorą dzieci.. KTÓRE NIE UMIEJĄ SZUKAĆ PRZYPOWIEŚCI W BIBLII , i sięgają do internetu. Pozdrawiam Kardynał Dziwisz.
  Bartłomiej (KsNatanek {at} wp.pl)

 • W miłości Bożej nie ma, że ktoś jest lepszy ktoś jest gorszy, takie porównania nie występują.. Miłość czysta, oświecona jest Miłością, która nie wybiera, nie wyróżnia, nie porównuje.. "Syn" wrócił co oznacza nawrócił się,radość z tego jest wielka, "syn" który jest cały czas przy boku Ojca swego tę radość odczuwa cały czas.. Radość Miłości Boskiej ,,... jedno tylko jest dziwne w tej przypowieści: dlaczego osoba nawrócona odczuła nagle strapienie i zawiść, zazdrość, gdy jest się ucieleśnieniem Dobrego nie odczuwa się takich lęków.. Biorę oczywiście poprawkę, że przypowieść tłumaczona jest przez ludzi, co mogło spowodować wiele niedomówień a przede wszystkim pewnie próbowali to tak przerobić by zwykły człowiek mógł zrozumieć i chwilę się zastanowić... Nie warto jest się zastanawiać, warto natomiast żyć teraz i czuć miłość w sercu do wszystkiego co nasz otacza, wysyłać pozytywną czułość i zrozumienie,,, Czuć się wyzwolonym i spełnionym. I tego Wszystkim serdecznie życzę ...Wierząca Emilia :)
  Emma ()

 • Widzę tu pewną sprzeczność. Mianowicie, skoro ojciec rzekł do starszego syna: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy..." więc jest to wyraźny znak że Ci którzy ciągle trwają w wierze zawsze będą ważniejsi od nowo nawróconych. Jest to w konflikcie z ostatnim zdaniem interpretacji: "... Bóg ukochał także (a może: przed wszystkim) tych, którzy zgrzeszyli. ..." które sugeruje, że ważniejsi są (może: przed wszystkim) Ci nowo nawróceni od tych którzy trwali w wierze od zawsze. pozdrawiam
  Adam (rabban1 {at} poczta.onet.pl)

Tagi: